Reitturnier St. Ulrich am Pillersee 2024
Friday (14 June 2024)
time | no. | discipline | winner | |
---|---|---|---|---|
07:00 | 1-1 |
Aileen Richter
Falihondra |
||
07:00 | 9-1 |
Leonie Weirich
Be My Lover |
||
07:15 | 10-1 |
Christian Lanterdinger
Bassantino |
||
07:25 | 1-2 |
Kerstin Kronaus
Nassera MB |
||
08:15 | 1-3 |
Nikolaus Erdmann
Birmingham |
||
08:45 | 11-1 |
Emma Dimai
Elbing S |
||
09:30 | 2-1 |
Linda Knoll
Bellatrix 18 |
||
09:50 | 2-2 |
Christoph Winkels
Wiyana |
||
10:30 | 3-1 |
Milena Partinger
Felicitas 16 |
||
11:20 | 3-2 |
Maria Kichebner
Flori's Sunshine |
||
12:00 | 4-1 |
Erica Steiner
Paris 113 |
||
12:45 | 4-2 |
Marlene Strasser
Fidelio 303 |
||
13:00 | 12-1 |
Theresa Rhomberg-Rochelt
Beliza 3 |
||
14:20 | 5-1 |
Ninette Gütter
Fine 144 |
||
15:10 | 5-2 |
Christoph Winkels
Dolcetto 35 |
||
15:35 | 13-2 |
Linda Knoll
For Westfalia |
||
16:15 | 6-1 |
Titus Kocher
Jump For Jolly |
||
16:35 | 7-1 |
Victoria Obex
Kerry Girl II |
||
17:00 | 8-1 |
Madita Kammeringer
Shiraz 3 |
||
18:00 | 14-1 |
Leonie Weirich
Ron Royal 5 |
||
18:15 | 13-1 |
Tanja Gaigalat-Klein
Barney |
||
19:20 | 15-1 |
Amanda Hartung
Colourful Life |
The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH
Not happy with your ranking?
Discover the world of Pavo supplements and take your horse to the next level. Pavo supplements help your horse to get better, stay better and feel better too.
Find the right supplementary food!Saturday (15 June 2024)
time | no. | discipline | winner | |
---|---|---|---|---|
07:00 | 16-1 |
Madita Kammeringer
Shiraz 3 |
||
07:50 | 26-1 |
Christian Lanterdinger
Bassantino |
||
08:00 | 17-1 |
Lara Kerber
Fellow 8 |
||
08:15 | 18-1 |
Jenny Fischer
Coco De Luxe |
||
08:40 | 24-1 |
Julia Egger
Ringo Boy 4 |
||
08:45 | 19-1 |
Florentina Grässl
Driftwood |
||
09:45 | 19-2 |
Laura Höller
Freivon's Elsa |
||
10:10 | 24-2 |
Emma Dimai
Elbing S |
||
10:30 | 20-1 |
Kathrin Ehrmann
Dopamin PJF |
||
11:00 | 20-2 |
Vivien Kersten
Grannus Schwarzer Peter |
||
11:45 | 20-3 |
Nikolaus Erdmann
Birmingham |
||
12:45 | 21-1 |
Lara Arndt
Dakota Dream 3 |
||
13:05 | 21-2 |
Christoph Winkels
Wiyana |
||
14:00 | 22-1 |
Erica Steiner
Paris 113 |
||
14:20 | 27-1 |
Theresa Rhomberg-Rochelt
D Rex RR |
||
15:10 | 22-2 |
Marlene Strasser
Fidelio 303 |
||
16:45 | 23-1 |
Marlene Strasser
Fidelio 303 |
||
17:00 | 28-1 |
Hella Kuntz
Duke |
||
17:40 | 23-2 |
Corinna Rauch
Granada Du Jade |
||
18:10 | 29-1 |
Ines Fleischmann
High Noon 51 |
Sunday (16 June 2024)
time | no. | discipline | winner | |
---|---|---|---|---|
07:00 | 31-1 |
Aileen Richter
Falihondra |
||
07:00 | 39-1 |
Kerstin Kronaus
Montecassiano |
||
07:20 | 31-2 |
Kerstin Kronaus
Nassera MB |
||
07:40 | 31-3 |
Nikolaus Erdmann
Birmingham |
||
07:40 | 40-1 |
Corinna Rauch
Fairytale Dream 3 |
||
08:25 | 41-1 |
Tanja Gaigalat-Klein
Barney |
||
08:30 | 32-1 |
Lara Arndt
Dakota Dream 3 |
||
08:50 | 32-2 |
Christoph Winkels
Wiyana |
||
09:25 | 33-1 |
Madita Kammeringer
Shiraz 3 |
||
09:35 | 41-2 |
Ines Fleischmann
Forever Disco |
||
10:30 | 34-1 |
Miriam Schmitt
Malou Sch |
||
10:55 | 35-1 |
Jenny Fischer
Coco De Luxe |
||
11:30 | 36-1 |
Dressurprüfung Kl. A A 8
R1 Reiter |
Florentina Grässl
Driftwood |
|
12:15 | 36-2 |
Dressurprüfung Kl. A A 8
R2 Reiter und höher |
Katja Zorzi
Flaconia |
|
12:15 | 42-1 |
Kerstin Kronaus
Fidelis RS |
||
13:00 | 37-1 |
Dressurprüfung Kl. L L 6
R1 Reiter |
Milena Partinger
Felicitas 16 |
|
14:00 | 37-2 |
Dressurprüfung Kl. L L 6
R2 Reiter und höher |
Nicola Pfurtscheller
Zum Glück |
|
15:00 | 38-1 |
Dressurprüfung Kl. LM LM 3
R2 Reiter und höher |
Marlene Strasser
Fidelio 303 |
|
15:15 | 43-1 |
Theresa Rhomberg-Rochelt
Beliza 3 |
||
16:45 | 44-1 |
Kerstin Kronaus
Dalia 97 |
||
17:30 | 35-1 |
Amanda Hartung
Colourful Life |
||
19:30 | 30-1 |
Franziska Kafl
Hadiya 5 |
Monday (15 July 2024)
time | no. | discipline | winner | |
---|---|---|---|---|
07:00 | 25-1 |
Leonie Weirich
Be My Lover |
tournament informations
number of riders | 136 | number of horses | 185 |
---|---|---|---|
highest niveau dressage | GPR | number of starts | 645 |